
Заснеха мощни струи материя от черна дупка
За първи път астрономите са уловили мощните струи, бълвани от черна дупка, и самата черна дупка на едно и също изображение. Досега те можеха да ги заснемат само в отделни изображения.
Изображението показва свръхмасивната черна дупка в центъра на галактиката Messier 87, известна още като M87. То е направено с помощта на данни от 2018 г., събрани от телескопи по целия свят, включително Atacama Large Millimeter/ субмилиметрова решетка (ALMA) в Чили.
1/
Астрономите комбинират данните от тези телескопи, за да образуват един виртуален телескоп с размерите на Земята. Това става благодарение на метода интерферометрия, която синхронизира техните сигнали.
Черни дупки като тази, дебнеща в центъра на M87, могат да изстрелват гигантски струи материя далеч отвъд краищата на техните галактики-домакини. Мащабът е наистина умопомрачителен. Галактиката, в която се намира черната дупка, е приблизително на 55 милиона светлинни години, а самата M87 е цели 6,5 милиарда пъти по-масивна от нашето Слънце.
Но как черни дупки като тази изстрелват тези струи е процес, който все още е голяма мистерия – която новото изображение може да помогне да се разкрие.
“Ние знаем, че струите се изхвърлят от региона около черните дупки“, каза съавторът Ру Сен Лу от Шанхайската астрономическа обсерватория в Китай в изявление, “но все още не разбираме напълно как това всъщност се случва. За да проучим това директно, ние трябва да наблюдаваме произхода на струята възможно най-близо до черната дупка.“
“При тази дължина на вълната можем да видим как струята излиза от пръстена на излъчване около централната супермасивна черна дупка“, каза съавторът Томас Крихбаум от Института за радиоастрономия Макс Планк в изявлението.
В резултат на това новото наблюдение показва, че пръстеновидната структура, заобикаляща черната дупка, е около 50 процента по-голяма в сравнение с тази в изображението на ETH от 2017 г.
“Планираме да наблюдаваме региона около черната дупка в центъра на M87 на различни дължини на радиовълните, за да проучим допълнително излъчването на струята“, каза съавторът Едуардо Рос от Института за радиоастрономия Макс Планк.
Източник/ци: nixanbal.com, it.dir.bg
Коментари
There is no ads to display, Please add some