Кои са тримата владици, един от които ще е новият глава на Българската православна църква

Кои са тримата владици, един от които ще е новият глава на Българската православна църква

Главните новини
Не бъди безразличен, сподели статията с твоите приятели:

Повече от 8 часа продължи закритото заседание на Светия синод, на което владиците на Българската православна църква трябваше да изберат тримата епархийски митрополити като достойни кандидати да заемат патриаршеския престол.

След тайно гласуване и проверка на подадените бюлетини се установи, че с гласовете на две трети или на девет от архиереите, членове на Светия синод, са избрани: Врачанският митрополит Григорий с 11 гласа на първия тур, Видинският митрополит Даниил с девет гласа след 32-рия тур и Ловчанският митрополит Гавриил с девет гласа на 42-рия тур, съобщи говорителят на Светия синод Старозагорският митрополит Киприан. 

Патриаршеският избирателен църковен събор ще се състои на 30 юни. Кандидатът за български патриарх и Софийски митрополит трябва да притежава следните качества: да е на служение епархийски митрополит на Българската православна църква, да не е по-млад от 50 години, да е управлявал епархия като митрополит поне пет години, да се отличава с правилни мисли върху православната вяра и с точно спазване на църковния ред. 

Кой е Врачанският митрополит Григорий?

Митрополит Григорий (Красимир Маринов Цветков) е роден на 19 септември 1970 г. в Ботевград. Средното си образование придобива в Природоматематическата гимназия в града. През 1995 г. завършва двугодишния паралелен курс на СДС “Св. Йоан Рилски” в София.

Приема монашески постриг на 17.11.1996 г. в Хаджидимовския манастир “Св. Георги” от приснопаметния Неврокопски митрополит Натанаил. На следващия ден е ръкоположен за йеродякон, а през следващата година – за йеромонах.


Снимка: Булфото

Възведен е в архимандритско достойнство на 21.12.1998 г. През 1999 г. се дипломира в Богословския факултет на Атинския университет “Каподистрия”. От 01.11.2007 г. е назначен за протосингел на Софийска митрополия.

По решение на Св. Синод на 29.10.2010 г. е хиротонисан за епископ с титлата Браницки в Троянската ставропигиална св. обител “Успение Богородично” и определен за втори викарен епископ на Софийския митрополит.

По решение на Св. Синод от 08.02.2011 г. е назначен за игумен на Троянския манастир.

По решение на Св. Синод от 30.04.2014 г. е освободен от длъжността игумен на Троянската ставропигиална св. обител “Успение Богородично” и от 01.05.2014 г. е назначен за викарий на Софийския митрополит.

На 5 март 2017 г. епархийските избиратели от Врачанска епархия го издигат за кандидат за Врачански митрополит.

На 12 март 2017 г. след провеждането на канонически избор в Синодалния параклис “Св. цар Борис-Михаил” в София Св. Синод на БПЦ-БП с пълно единодушие го избира и утвърждава за Врачански митрополит.

Кой е Ловчанският митрополит Гавриил?

Светското име на митрополит Гавриил е Цветан Методиев Динев. Той е роден е на 16 юли 1950 г. в София. От 1953 г. до 1966 г. семейството му живее в Чехословакия, където той завършва и основното си образование. След завръщането си в България и завършване на гимназия, през есента на 1969 г. е приет за студент във Висшия инженерно-строителен институт в София, който завършва през 1973 г.

По време на своето следване там той се запознава и контактува с блаженопочиналия Левкийски епископ Партений, който става и негов изповедник. Едновременно с това от 1972 г. редовно посещава клисурския манастир “Св. Петка” край Банкя, където се привързва духовно към изтъкнатата руска подвижница на благочестието схиигумения монахиня Мария, която впоследствие става и негова духовна наставница. През 1973 г. се премества да живее постоянно в манастира, където изпълнява различни послушания в помощ на монахините. Там на 27. 12. 1979 г. е постриган в монашество с името Гавриил от Левкийския епископ Партений – викарий на Софийския митрополит, който на “Възнесение Христово”, 1980 г. го ръкополага и в йеродяконски чин.


Снимка: Facebook

През 1984 г. завършва задочно Духовната академия “Св. Климент Охридски” в София. От есента на същата година до 1986 г. той е на богословска специализация в Московската духовна академия, където работи под научното ръководство на Волоколамския и Юриевски митрополит проф. Питирим. С благословението на Св. Синод на БПЦ на 24. 05. 1986 г. в Българското църковно подворие “Св. св. Кирил и Методий” в Москва той е възведен в архимандритско достойнство от Минския и Белоруски митрополит Филарет.

От септември 1986 г. архимандрит Гавриил е назначен за предстоятел на Българското църковно подворие при Московската патриаршия, какъвто остава до 1991 г.

След завръщането си в България, от 1991 г. до м. октомври 1998 г. Гавриил е протосингел на Софийска митрополия, а заедно с това от 1994 г. изпълнява и длъжността игумен на клисурския манастир “Св. Петка” край град Банкя.

На 19. 10. 1998 г. в Рилската света обител е хиротонисан в епископски сан с титлата “Макариополски” и е назначен за викарий на Софийския митрополит. На 21. 01. и 28. 01. 2001 г. е съответно избран и канонически утвърден за Ловчански митрополит.

През 2007 г. митрополит Гавриил става Ръководител на Работната група по въпросите на религиозното образование при Св. Синод. От 2009 г. насам той оглавява Върховния църковен съвет при Св. Синод. През 2011 г. започва да ръководи и Културно-просветния отдел при Св. Синод на БПЦ-БП.

Кой е Видинският митрополит Даниил?

Роден е със светското име Атанас Трендафилов Николов на 2 март 1972 г. в Смолян. Завършва основно и средно образование в родния си град.

През 1996 г. записва и учи Английска филология в СУ “Св. Климент Охридски”, а на следващата година пренасочва образованието си в Богословския факултет при същия университет.

През 1997 г. е приет като послушник в Хаджидимовския манастир “Св. вмчк Георги” под духовното ръководство на приснопаметния Неврокопски митрополит Натанаил. На 07.08.1999 г. е постриган от него в монашество, а на следващия ден е ръкоположен за йеродякон.


Снимка: БТА

През 2002 г. завършва Богословския факултет на СУ “Св. Климент Охридски”.

На 21.07.2004 г. е изпратен на послушание в Роженския манастир “Рождество Богородично”. На 27.11. същата година е ръкоположен от епархийския му архиерей за йеромонах.

На 01.06.2006 г. е възведен в архимандритско достойнство.

По решение на Св. Синод на 20.01.2008 г. е хиротонисан за епископ с титлата Драговитийски в ПКСХП “Св. Александър Невски” и назначен за викарий на Неврокопския митрополит. Такъв остава до 15.06.2010 г., когато по молба на митрополита на САЩ, Канада и Австралия Йосиф е назначен за негов викарий, която длъжност изпълнява до 4 февруари 2018 г., когато е канонично избран за Видински митрополит от Св. Синод.


Коментари

Коментара

There is no ads to display, Please add some

Не бъди безразличен, сподели статията с твоите приятели:

Вашият коментар