Лунната ракета SLS на НАСА продължава да става все по-скъпа
Усилията на НАСА да върне астронавти на лунната повърхност и да построи цяла космическа станция, обикаляща около Луната, стават все по-скъпи. Гигантската ракета Space Launch System (SLS) на космическата агенция ще се нуждае от напълно отделна кула за изстрелване, наречена Mobile Launcher 2. Тя ще е необходима за мисията “Артемида IV”.
Това е така, защото тази мисия е предназначена да даде тласък на изграждането на космическата станция на НАСА Lunar Gateway. Допълнителната маса за изстрелване означава, че НАСА ще се нуждае от още по-мощен вариант на своя вече извисяващ се SLS – и по-мощен стартер за зареждане.
Изграждането на кулата няма да е евтино, като НАСА изчислява, че ще струва колосалните 1,8 милиарда долара и ще бъде доставена до септември 2027 г. Но тези сметки са по-скоро ориентировъчни.
Нов доклад на Службата на главния инспектор на НАСА (OIG) твърди, че кулата може да се окаже доста по-скъпа, отколкото се смяташе първоначално. Офисът прогнозира, че “общата цена може да достигне 2,7 милиарда долара”.
Още по-лошо, одиторът на НАСА установи в последния си доклад, че “ML-2 няма да бъде готов да поддържа изстрелване до пролетта на 2029 г.
Това означава, че е доста вероятно НАСА да премине към изстрелването през 2030 година – и то ако няма допълнителни забавяния.
Докладът може да послужи като сигнал за събуждане на космическата агенция на САЩ. През 2022 г. на фона на докладите, че всяко от изстрелванията на мисията “Артемида” може да струва до 4,1 милиарда долара, OIG алармира, че цената ще продължи да расте.
По това време одиторът установи, че се очаква НАСА да похарчи “поне 2,5 пъти повече от първоначално планираното” – в допълнение към 2,5-годишно забавяне.
НАСА използва своя Mobile Launcher 1 за своята встъпителна безпилотна мисия “Артемида I” в края на 2022 г. Кулата, която първоначално е била построена за отменената програма Constellation на НАСА, струваше “само” 234 милиона долара.
Тя обаче ще може да се използва още само два пъти, включително и за първия опит на НАСА да завърне астронавтите си на Луната. Но дори и тук има риск разходите и сроковете да не бъдат спазени.
Източник/ци: nixanbal.com, it.dir.bg
Коментари
There is no ads to display, Please add some