НА ЖИВО: Григор Димитров – Александър Ковачевич 6:4, 6:3, 0:1 – Тенис – Голям шлем

Първата ни ракета Григор Димитров играе при резултат 6:4, 6:3, 0:1 гейма срещу американеца Александър Ковачевич в първия си мач от втория за годината турнир от Големия шлем – „Ролан Гарос“.

До момента Димитров и 88-ият в световната ранглиста Ковачевич не са се изправяли един срещу друг. В последната си изява преди „Ролан Гарос“ Димитров игра осминафинал в Рим, докато американецът загуби от своя сънародник Алекс Микълсън в първи кръг в Женева (6:3, 3:6, 4:6).

Любопитното е, че Ковачевич, който 88-и в света, към момента работи с един от бившите треньори на Григор –  Данте Ботини. Американският тенисист, подобно на Димитров, е един от малкото, практикуващи бекхенд с една ръка.

При успех най-добрият ни тенисист ще играе с Фабиан Марожан или Михаил Кукушкин от Казахстан. В трети кръг вероятен негов опонент може да бъде чилиецът Алехандро Табило, който игра полуфинал в Рим. Григор на два пъти стига осминафиналите в Париж – през 2020-а и миналата година.

ПЪРВИ СЕТ:

Григор първи сервираше в мача и спечели гейма си почти безпроблемно, след като загуби само първата точка. Още в първия си сервис-гейм Ковачевич започна с двойна грешка, но компенсира с два аса, с които си помогна за спечелването му за 1:1. Първата почивка дойде при аванс за българина, който отново взе подаването си на 15 точки благодарение на добрия си сервис.

Димитров изглеждаше леко скован на старта, докато американецът удряше здраво на начален удар по правата, като това изглежда щеше да бъде основното му оръжие в двубоя – 2:2. Въпреки че загуби първата точка в следващия си сервис-гейм, Гришо съумя отново да обърне и да поведе с 3:2. И в петте гейма дотук резултатът беше един и същ – 40:15 за сервиращия. Следващият гейм не се различаваше по нищо от останалите, като отново завърши при 40:15 заради силния сервис на Ковачевич, който записа и своя четвърти ас. Неприятен гейм за Гришо, който допусна втората си непредвизвикана грешка, която доведе до брейк-бол за Ковачевич. Последва пресилен бекхенд на българина по обратния диагонал, което означаваше пробив за 3:4!

Поставеният под №10 моментално показа друго лице още в следващия си гейм и дръпна с 30:15 при подаването на противника. Стигна се 30 равни след грешка на Григор, но след това хасковлията направи отличен ретур и форхенд-уинър по обратния диагонал за брейк-бол, а след това завърши със смач на мрежата за 4:4! Димитров показа леки колебания в сервис-гейма си след това и направи първата си двойна грешка. Тя, обаче не се оказа фатална, защото взе подаването си на 30 точки и отново поведе в резултата – 5:4. Григор потвърди, че е по-класният състезател от двамата, което се изрази в успех в първия сет с 6:4.

ВТОРИ СЕТ:

Българският представител изигра майсторски втори сет. Григор Димитров започна много убедително и втората част като взе подаването си, a след това направи пробив за 2:0, възползвайки се от грешка на американеца от форхенд. Въпреки че Ковачевич успя да затрудни Димитров, Григор все пак взе и третия гейм с 3:0. Последваха размяна на геймове, но в крайна сметка отличната игра на Димитров беше ознаменувана след 6:3. Хасковлията игра много стабилно и не позволи на Ковачевич да стигне до нито един брейкпойнт.