НА ЖИВО: Димитров – Кория 2:5, два пробива аванс за аржентинеца – Тенис – Мъже

Най-добрият български тенисист Григор Димитров играе при резултат 2:5 в първи сет срещу аржентинеца Федерико Кория на турнира на клей в Барселона от сериите ATP 500.

Димитров не е играл в Барселона от 2019 година, когато победи Фернандо Вердаско във втори кръг, но на осминафиналите отпадна от Николас Жари. Най-доброто му постижение от предишни участия в каталунската столица е четвъртфинала през 2018-а, когато отстъпи на Пабло Кареньо Буста.

Българинът е 14-и поставен в основната схема и пропусна първи кръг. Федерико Кория, №52 в ранкинга на ATP, пък стигна до мач с Димитров, след като елиминира Маркос Хирон с 6:2, 3:6 и 6:1 на старта на турнира.

Предстоящият сблъсък между аржентинеца и българина ще бъде първи между двамата. Победителят от двубоя между Димитров и Кория може да срещне водача в схемата Стефанос Циципас в следващия кръг, ако гръцкият тенисист преодолее Иля Ивашка в откриващия си мач.

I СЕТ

Сетът не започна по най-добрия начин за Григор, който допусна три непредизвикани грешки, за да допусне ранен пробив. Във втория гейм Димитров стигна до две възможности за пробив. Аржентинецът отрази първия и с ас затвори и втория шанс на българина. лошо разчетено излизане на мрежата от хасковлията донесе и затвърждаването на втория гейм за Кория. При второто си подаване в сета Димитров се поотърси от първоначалния шок, а и грешките на №52 в ранглистата спомогнаха на българина да вземе своя първи гейм. В четвъртия гейм при 15:15 Григор реши да смени темпото и изкара топката в аут при дълго разиграване. Впоследствие Кория пласира сервис на линията за 40:15, но последва двойна грешка и лош форхенд за 40:40. Роденият в Хаскоов тенисист стигна до още два шанса за брейк, като вторият бе реализиран след изкаран в аут форхенд на 30-годишния южноамериканец. При 15:15 в петия гейм форхенд на Кория едва-едва кацна на линията, като лайнсменът лично се увери в точността на удара. Южноамериканецът стигна и до два брейкбола, първият – отразен с хубав сервис, вторият – реализиран от Кория, след като 30-годишният играч излезе на мрежата и с воле завърши. В третото си подаване Кория продължи да изненадва с отличен сервис и именно чрез него практически без игра направи 2:4. Димитров отвърна със същото и поведе при четвъртото си подаване, но лош форхенд и слайс му костваха две точки до дюс. Драйв-воле на Димитров пък бе отразено по феноменален начин от Кория за брейкбол. Поредна непредизвикана грешка на най-добрия ни тенисист направи изоставането му от 3 гейма.