НА ЖИВО: Швейцария-Северна Ирландия 1:0, гостите с 10 души – Футбол свят – World Cup

Отборите на Швейцария и Северна Ирландия играят при резултат 1:0 в среща от квалификационна група C за Мондиал 2022.“Кръстоносците“ съумяха да отбележат още в 4-тата минута чрез дефанзивния халф Денис Закария, но VAR отмени гола, заради засада. В 37-ата минута Джамал Люис си изкара напълно ненужен втори жълт картон и остави Северна Ирландия с човек по-малко на терена.

Швейцарците започнаха по-уверено срещата и натискът им даде ефект в 4-тата минута. Денис Закария отбеляза с хубав изстрел от границата на наказателното поле, но впоследсвие VAR отмени попадението на „кръстоносците“.  В ответната атака след видеоповторението, северноирландците можеха от своя страна да открият, но блестящият рефлекс на Ян Зомер не позволи на гостите да отбележат.

В 10-та минута Ренато Щефен не овладя хубав извеждащ пас и пропусна възможност да застраши вратата на Северна Ирландия. Само минута по-късно северноирландският страж отрази много опасен изстрел на Шакири от няколко метра.

Следващите минути не предложиха положения, въпреки по-активната игра на швейцарските футболисти. в 20-та минута Родригес се пребори с противников състезател, но изстрелът му с десния крак мина високо над вратата на гостите.

В 22-та минута  нарушение на Джамал Люис до страничната линия му донесе жълт картон. Само две минути по-късно хубаво центриране от левия фланг на швейцарската атака намери звездата на тима Джердан Шакири около точката за дузпа, но неговия изстрел намери тялото на футболист на Северна Ирландия. След корнера изстрел на Ремо Фройлер отново намери тялото на играч на гостите и доведе до пореден корнер за швейцарците. След заученоо изпълнение, ударът на Шакири премина встрани от вратата на „островитяните“.

В следващите минути натискът на играчите в червени екипи се усилваше, но до сериозни положения пред вратата на „зелено-бялата армия“ не се стигаше.

В 36-тата минута опасно връщане към Ян Зомер можеше да създаде огромни проблеми за швейцарския страж, след агресивната преса на северноирландците.

Няколко секунди по-късно Джамал Люис получи втори жълт картон, заради опит за бавене на време и остави съотборниците си с човек по-малко в 37-ата минута.

Във втората минута на добавеното време на първата част, контраатака на домакините хвана неподготвени северноирландците. Брийл Емболо подаде към Стивън Цубер, който намери вратата на Северна Ирландия и откри резултата точно преди почивката. Голът бе прегледан чрез VAR, но повторенията показаха, че няма нередности и реферът Винчич посочи центъра на терена.

ШВЕЙЦАРИЯ – СЕВЕРНА ИРЛАНДИЯ 1:0

1:0 Цубер 45+2`

Стадион: „Стад дьо Жонев“, Женева

Рефер: Славко Винчич

ШВЕЙЦАРИЯ (4-3-1-2): 1. Зомер – 2. Мбабу, 5. Аканджи, 4. Елведи, 13. Родригес –  8. Фройлер, 6. Закария, 14. Цубер – 23. Шакири – 11. Щефен, 7. Емболо

Селекционер Мурат Якин

СЕВЕРНА ИРЛАНДИЯ (4-5-1): 1. Фарел – 20. Катчарт, 4. Балард, 22. Броун, 3. Люис(чк) – 14. Далас, 17. МакНеър, 8. Дейвис, 15. Томпсън, 6. Севил – 9. Уошингтън