Португалия е първият полуфиналист на Евро 2016

Свят, Спорт

Португалия - футболjpgОтборът на Португалия стана първият полуфиналист на Евро 2016 във Франция. Възпитаниците на Фернандо Сантош победиха с 6:4 след изпълнение на дузпи състава на Полша и по този начин се класираха за четвърти път на полуфинали на турнира на Стария континент. Редовното време на „Стад Велодром” в Марсилия завърши 1:1 след попадения на Роберт Левандовски във 2-ата и Ренато Санчес в 33-ата минути. При ударите от бялата точка в грешник за Полша се превърна Якоб Блашчиковски, който единствен пропусна дузпа, докато португалците реализираха всичките си пет изстрела.

Двубоят започна отлично за поляците, които откриха резултата още във 2-ата минута. Грешка в защитата на Португалия позволи на Камил Гросицки да напредне отляво и да центрира в наказателното поле. Там топката попадна в Роберт Левандовски, който с мощен шут даде преднина на своя тим. Това бе и дебютното попадение за нападателя на Евро 2016.

След ранния гол играчите на “Дружина полска” продължиха с по-активните действия, като добри възможности за гол се откриха пред Аркадиуш Милик и Левандовски съответно в 15-ата и 17-ата минути, но техните удари не намериха целта.

Постепенно португалците изравниха играта и погледнаха по-смело към вратата на Фабиански. В 28-ата минута голямата звезда на “мореплавателите” Кристиано Роналдо се освободи майсторски от противниковата защита и стреля от границата на наказателното поле, но стражът на Полша не бе затруднен. Две минути по-късно отново Роналдо внесе смут в отбраната на поляците. След центриране отляво нападателя на Реал Мадрид отново се отскубна от защитата, но преди да достигне до топката бе изблъскан в гръб от Михал Паздан. Въпреки претенциите на Роналдо за дузпа, главният арбитър Феликс Брих остана безмълвен.

Все пак активните действия на португалците се увенчаха с успех в 33-ата минута, при която младата надежда на тима Ренато Санчес вкара страхотен гол след триково подаване на Луиш Нани за 1:1. При този резултат завърши и първата част.

В началните минути след подновяването на играта по-активният тим на терена бе този на Полша. Футболистите на Адам Лавалка опитаха да си върнат отново водачеството в резултата, но Португалия се бранеше успешно. Подобно на първото полувреме, постепенно “мореплавателите” вдигнаха оборотите и на свой ред създадоха няколко опасности пред противниковата врата, като отново Роналдо бе главно действащо лице.

До края на редовното време двата тима пропуснаха една добра възможност за гол. В 68-ата минута Аркадиуш Милик опита да стреля опасно от близка дистанция, но Пепе се намеси решаващо. В 85-ата минута пък бе шансът за Португалия. Изключителен пас на резервата Жоао Моутиньо изведе Роналдо очи в очи с Фабиански, но номер “7” направи непростим пропуск и така двубоят завърши 1:1 в редовното време. Попадения не паднаха и в допълнителните 30 минути и така първият полуфиналист на Евро 2016 трябваше да бъде решен след дузпи. При ударите от бялата точка португалците показаха по-здрави нерви и не сбъркаха нито веднъж, докато за Полша пропусна Якоб Блашчиковски.

На полуфиналите Португалия ще срещне победителя от сблъсъка между Белгия и Уелс. /БГНЕС