Путин привлича Монголия с икономическо, енергийно и транспортно сътрудничество

Технологии
Не бъди безразличен, сподели статията с твоите приятели:

Президентите на Русия и Монголия Владимир Путин и Ухнаагийн Хурелсух обсъдиха актуалното състояние на двустранните отношения и сътрудничество между двете страни. Обект на разговори е било и разширяването на икономическите връзки – енергийната, транспортната, екологичната, културната, образователната, здравната и хуманитарната сфери. Това обяви монголската новинарска агенция МОНЦАМЕ, цитирана от БТА.

Вчера руският държавен глава пристигна в монголската столицата Улан Батор на официално посещение.

Президентът на Монголия изрази благодарност към президента Путин за официалната му визита в рамките на продължаващото отбелязване на 85-ата годишнина от победата в битката при Халхин Гол (срещу Японската империя – бел. р.), 75-ата годишнина на монголско-руското съвместно предприятие “Улан-Баторска железница” и историческата стогодишнина от установяването на дипломатически отношения между двете страни.

Двамата президенти приветстваха сключването на междуправителствени споразумения за доставка на петрол и нефтопродукти, както и разработването на плана и бюджета за разширяване и обновяване на Уланбаторската Трета топлоелектрическа централа.

Президентът на Монголия Хурелсух Ухнаа отбеляза постигнатия напредък в изграждането на водноелектрическата централа на река Егийн гол в резултат на съвместните усилия на двете страни. Той високо оцени факта, че е договорено формирането на съвместна работна група за екологична оценка на проекта.

Двамата президенти изразиха увереност, че Временното търговско споразумение между Монголия и Евразийския икономически съюз (ЕИС), което се очаква да бъде сключено до края на тази година, ще подобри правната рамка за търговия и ще създаде нови възможности за разширяване на сътрудничеството между техните страни.

Освен това във фокуса на разговорите е и създаването на икономическия коридор Монголия-Русия-Китай.

От своя страна президентът Путин е уверил своя колега, че Русия винаги е готова да помогне на Монголия с доставки на горива и е “отворена” и за съвместни ядрени проекти, предава ТАСС.

“Нашата страна отдавна и надеждно осигурява на монголската икономика търсените енергийни ресурси. Така през миналата година над 90% от бензина и дизела на монголския пазар са дошли от Русия”, отбеляза руският държавен глава след разговорите с монголския си колега.

Според Путин двустранното “партньорство в енергийния сектор не се ограничава до износа на въглеводороди”.

“Очаква се руската компания “ИнтерРАО” да се включи в модернизацията и реконструкцията на Уланбаторската Трета топлоелектрическа централа, да помогне за инсталирането на ново оборудване и да утрои производствения капацитет на централата”, отбеляза руският президент.

Той изрази и увереност в перспективите за сътрудничество между Русия и Монголия в газовия сектор.

“Виждаме добри перспективи за сътрудничество в газовия сектор, завършена е разработката на проектна документация за газопровода “Съюз Изток” (продължение през монголска територия на руския газопровод “Силата на Сибир – 2″ – бел. ред.), който ще свърже Русия, Монголия и Китай. В момента се извършва и се оценява въздействието на проекта върху околната среда”, посочи Путин.

Той уточни, че “не говорим само за транзита на руски газ през Монголия, разглежда се възможността и за доставки за монголските потребители”.

“Газпром” е готова да окаже необходимата подкрепа в практическите въпроси по газификацията на страната”, увери руският лидер.


Снимка: АР/БТА

По-рано Украйна разкритикува Монголия, че не е арестувала руския лидер въпреки издадената заповед за арест, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Заповедта за арест, издадена срещу Путин миналата година от Международният наказателен съд, задължава 124-те страни членки на институцията, включително и Монголия, да арестуват руския президент и да го изпратят в Хага за съдебен процес, ако той премине на тяхна територия.

Фактът, че Монголия не действа според заповедта, е “тежък удар по Международния наказателен съд и системата на наказателното право”, заяви говорител на министерството на външните работи на Украйна.

“Монголия позволи на обвинен престъпник да избегне правосъдието, следователно споделя отговорността за военните престъпления”, написа той в “Телеграм”. По думите му Украйна ще работи със съюзниците си, за да гарантира, че Монголия ще понесе последиците от действията си.

Източник/ци: gong.bg, dir.bg


Коментари

Коментара

There is no ads to display, Please add some

Не бъди безразличен, сподели статията с твоите приятели:

Вашият коментар