Тихоокеанските острови са изправени пред троен удар

Тихоокеанските острови са изправени пред троен удар

Главните новини
Не бъди безразличен, сподели статията с твоите приятели:

Тихоокеанските острови са изправени пред “троен удар” от заплахи заради изменението на климата, предадоха Ройтерс и ДПА, позовавайки се на доклад на Световната метеорологична организация (СМО).

Заплаха за островите са:

  • ускоряващо се покачване на морското равнище,
  • затопляне на океана и
  • подкисляване*. Средно морската вода е с 30% по-кисела, отколкото преди 250 години. И докато тази промяна в химията — известна като подкисляване на океана — може да е невидим, ефектите му не са, отбелязва Фондация “Океан”.

Взети заедно, тези фактори застрашават социално-икономическата жизнеспособност и съществуване на островите, се посочва в доклада, за който съобщи и БТА.

Авторите на доклада на СМО изтъкват, че след 1980 г. морското равнище в региона се е повишило над средното за света, а температурата на морската повърхност се е повишила три пъти по-бързо от средната за света.

За същия период честотата на морските горещи вълни се е увеличила приблизително два пъти, като те са станали по-интензивни и продължителни, се казва още в доклада, представен от генералния секретар на ООН Антонио Гутериш и генералния секретар на СМО Селесте Сауло на Форума на тихоокеанските острови в Тонга.


Снимка: Istockphoto by Getty Images

По думите на Гутериш средните глобални нива на моретата се покачват с безпрецедентна скорост, като причината е ясна – парниковите газове, преобладаващо генерирани от изгарянето на изкопаеми горива.

Въпреки че на тихоокеанските острови се падат едва 0,02 процента от световните емисии, те са изложени на сериозна опасност, тъй като средната им надморска височина е само един-два метра. Деветдесет процента от населението живее на 5 километра от брега, а половината от инфраструктурата е на 500 метра от морето, посочи генералният секретар на ООН.

*Терминът подкисляване на океана най-често се тълкува погрешно поради сложното му име, обясняват от Фондация “Океан” (The Ocean Foundation). “Окиселяването на океана може да се дефинира като промяна в океанската химия, предизвикана от океанското поглъщане на химикали в атмосферата, включително въглеродни, азотни и серни съединения.” По-просто казано, това е, когато излишъкът на CO2 се разтваря в повърхността на океана, променяйки химията на океана. Най-честата причина за това се дължи на антропогенни дейности като изгаряне на изкопаеми горива и промяна в земеползването, които отделят голямо количество CO2.


Коментари

Коментара

There is no ads to display, Please add some

Не бъди безразличен, сподели статията с твоите приятели:

Вашият коментар